Cmentarz wojskowy, obecnie skwer na pl. gen. Władysława Andersa (niem. ''Militär Kirchhof'') - dawny cmentarz wojskowy położony na terenie Szczecina. Zajmował teren pomiędzy obecnymi ulicami św. Wojciecha (''Karkutsch Str.''), pl. Zwycięstwa (''Platz der Republik'') i Stanisława Więckowskiego (''Alte Falkenwalder Str.'').
Cmentarz powstał ok. 1750 roku jako pierwszy w mieście cmentarz wojskowy. Jego obszar zajmował ok. połowy obecnego placu gen. Władysława Andersa. Jedną z najznamienitszych osobistości pochowanych na tej nekropolii, był zmarły w 1877 roku w Berlinie pruski marszałek polny Friedrich von Wrangel. Ponadto spoczęło tu 104 francuskich jeńców wziętych do niewoli podczas wojny prusko-francuskiej. Cmentarz zamknięto dla pochówków w 1900 roku.
Pierwsze zmniejszenie terenu cmentarza miało miejsce w roku zamknięcia nekropolii, tj. w 1900 roku, kiedy to pas ziemi zajęto pod wytyczaną ul. św. Wojciecha (''Karkutsch str.'') oraz pod budowę istniejącej do dziś kamienicy. Już trzynaście lat później ekshumowano na starszą część cmentarza ciała z 577 grobów, ponieważ teren ten przeznaczono pod budowę kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (wówczas był to kościół garnizonowy). W tym stanie cmentarz przetrwał do roku 1945.
W późniejszych latach teren cmentarza wojskowego został splantowany i przekomponowany na skwer miejski, nie przeprowadzono ekshumacji. Jedyną pozostałością po dawnej roli tego terenu jest ustawiony na skwerze głaz, który pochodzi z nagrobka jeńców francuskich.
W południowej części skweru na tyłach kościoła znajduje się niewielkie wzniesienie, w którym kryje się zbudowany po 1939 roku schron przeciwlotniczy. [źródło: Wikipedia, 1825147]