Wybierz język

polski

Zamknij

cmentarz: Powązki, Warszawa
fotografia: Jacek Michiej
Szczecin

Cmentarz wojskowy

Edytuj opis cmentarza
Dodaj zdjęcia
Piękny cmentarz
Liczba internautów, którzy uznali ten cmentarz za jeden z najpiękniejszych polskich cmentarzy wynosi 0.

Jeśli Ty również uważasz, że to jeden z najpięknijszych polskich cmentarzy wybierz przycisk Piękny cmentarz i oddaj swój głos.

Ranking polskich cmentarzy według liczby głosów jest prezentowany w zakłądce Polskie cmentarze.
Zaznacz poniższą opcję jeśli uważasz, że ten cmentarz jest jednym z najpiękniejszych polskich cmentarzy.

Twój głos wpłynie na pozycję cmentarza w rankingu najpiękniejszych polskich cmentarzy prezentowanym na stronie.

Zamknij

Wróć do strony glównej
Cmentarz wojskowy, obecnie skwer na pl. gen. Władysława Andersa (niem. ''Militär Kirchhof'') - dawny cmentarz wojskowy położony na terenie Szczecina. Zajmował teren pomiędzy obecnymi ulicami św. Wojciecha (''Karkutsch Str.''), pl. Zwycięstwa (''Platz der Republik'') i Stanisława Więckowskiego (''Alte Falkenwalder Str.'').

Cmentarz powstał ok. 1750 roku jako pierwszy w mieście cmentarz wojskowy. Jego obszar zajmował ok. połowy obecnego placu gen. Władysława Andersa. Jedną z najznamienitszych osobistości pochowanych na tej nekropolii, był zmarły w 1877 roku w Berlinie pruski marszałek polny Friedrich von Wrangel. Ponadto spoczęło tu 104 francuskich jeńców wziętych do niewoli podczas wojny prusko-francuskiej. Cmentarz zamknięto dla pochówków w 1900 roku.

Pierwsze zmniejszenie terenu cmentarza miało miejsce w roku zamknięcia nekropolii, tj. w 1900 roku, kiedy to pas ziemi zajęto pod wytyczaną ul. św. Wojciecha (''Karkutsch str.'') oraz pod budowę istniejącej do dziś kamienicy. Już trzynaście lat później ekshumowano na starszą część cmentarza ciała z 577 grobów, ponieważ teren ten przeznaczono pod budowę kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (wówczas był to kościół garnizonowy). W tym stanie cmentarz przetrwał do roku 1945.

W późniejszych latach teren cmentarza wojskowego został splantowany i przekomponowany na skwer miejski, nie przeprowadzono ekshumacji. Jedyną pozostałością po dawnej roli tego terenu jest ustawiony na skwerze głaz, który pochodzi z nagrobka jeńców francuskich.
W południowej części skweru na tyłach kościoła znajduje się niewielkie wzniesienie, w którym kryje się zbudowany po 1939 roku schron przeciwlotniczy. [źródło: Wikipedia, 1825147]
Polska
obszar, na którym są dostępne usługi
obszar, na którym usługi nie są dostępne
Operatorem serwisu jest
Erkwadrat sp. z o.o.
ul. Letnia 16
05-510 Chyliczki
123-139-4399
+48 (22) 350 75 61
kontakt@pamietam.pl
facebook/pamietam
Rozliczenia transakcji
kartą płatniczą i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem
dotpay.pl