Wybierz język

polski

Zamknij

cmentarz: Powązki, Warszawa
fotografia: Jacek Michiej
Słupsk

Stary Cmentarz w Słupsku

Sławni pochowani
Edytuj opis cmentarza
Dodaj zdjęcia
Piękny cmentarz
Liczba internautów, którzy uznali ten cmentarz za jeden z najpiękniejszych polskich cmentarzy wynosi 0.

Jeśli Ty również uważasz, że to jeden z najpięknijszych polskich cmentarzy wybierz przycisk Piękny cmentarz i oddaj swój głos.

Ranking polskich cmentarzy według liczby głosów jest prezentowany w zakłądce Polskie cmentarze.
Zaznacz poniższą opcję jeśli uważasz, że ten cmentarz jest jednym z najpiękniejszych polskich cmentarzy.

Twój głos wpłynie na pozycję cmentarza w rankingu najpiękniejszych polskich cmentarzy prezentowanym na stronie.

Zamknij

Wróć do strony glównej
Stary Cmentarz w Słupsku - nekropolia komunalna w Słupsku przy ul. rabina Maxa Josepha 4 (dawna ul. Kaszubska). [źródło: Wikipedia, 4404924]
typ cmentarzakomunalny
stan cmentarzaczynny
[źródło: Wikipedia, 4404924]
Polska
obszar, na którym są dostępne usługi
obszar, na którym usługi nie są dostępne
Charakterystyka
Nekropolia powstała między 1794 a 1797 (niektóre źródła podają rok 1795). Zlokalizowano ją na wzniesionej przez Rosjan w czasie wojny siedmioletniej fortyfikacji (szańcu) zwanej w XIX wieku wzniesieniem Ruskim. W czasach panowania niemieckiego przebiegająca obok ulica nosiła nazwę Kassuberstrasse. Była jedyną nekropolią dla chrześcijan i innych nie-Żydów w Słupsku do końca XX wieku czyli do powstania Nowego Cmentarza Komunalnego w Słupsku.

Ma powierzchnię 21,60 ha. Teren jest intensywnie zalesiony. Najstarszy drzewostan ma około 150-200 lat i pochodzi z czasów utworzenia cmentarza. Występują tu głównie buki, klony, brzozy, świerki, modrzewie, choiny i sporadycznie sosny. Zalesienie jest połączone ze znajdującym się w pobliżu Laskiem Północnym. Łącznie na cmentarzu rośnie 2500 sztuk drzew (50% to starodrzew).

Na cmentarzu znajduje się zabytkowa kaplica z końca XIX wieku, w której odbywają się ceremonie pogrzebowe. W 2014 kaplica została poddana renowacji.

W 2016 przy budowie nowego kolumbarium bezpowrotnie zniszczono XVIII-wieczne nagrobki niemieckich rodzin szlacheckich von Puttkamer, von Ziztewitz i Kaufmann. Jak stwierdził Tomasz Urbaniak, badacz historii Słupska, Leżą tam szczątki słupskich rodów i rodzin, które dawniej liczyły się w mieście. Stawiały tu fabryki, otwierały firmy kupieckie i piastowały wysokie stanowiska. Były to także jedne z najstarszych grobowców w regionie słupskim. Teraz wszystko bezpowrotnie zniszczono. [źródło: Wikipedia, 4404924]
Operatorem serwisu jest
Erkwadrat sp. z o.o.
ul. Letnia 16
05-510 Chyliczki
123-139-4399
+48 (22) 350 75 61
kontakt@pamietam.pl
facebook/pamietam
Rozliczenia transakcji
kartą płatniczą i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem
dotpay.pl